Koberce jsou znovu v módě. Na co se před nákupem zaměřit ?

Koberce jsou znovu v módě. Na co se před nákupem zaměřit ?

V následujícím článku jsme pro vás shrnuli nejdůležitější body pro nákup koberců. Správnou volbou barvy, velikosti, nebo vzoru, dokážete v místnostech divy.

grant-durr-MMAR9BUs0FU-unsplash

Velikost koberce

Metrážové koberce položené po celé místnosti znatelně tlumí hluk, udrží až o 25% více tepla, než ostatní podlahové krytiny a navíc jsou příjemné na dotek. Hodí se zejména do dětských pokojů a obývacích pokojů.

Kusové koberce jsou skvělým doplňkem k dřevěným podlahám, betonovým stěrkám, nebo dlažbě. Díky tomu se z koberce stane dominantní designový prvek vaší domácnosti. Díky svým rozměrům se dá snadno přemisťovat a rozdělit tak opticky různé části místnosti.

Barva koberce

Barvy nevybírejte podle fotografií v časopisech o bydlení, ale vybírejte tak, aby jste se v místnosti cítili dobře. Módní výstřelky vás časem omrzí a výměna koberce není zrovna nejlevnější záležitost.

Světlé barvy zpravidla místnost opticky zvětší. Z hlediska praktičnosti však nedoporučujeme úplně bílý koberec. 

4-trends-carpet-colour-ideas-3

Tmavé barvy dodávají místnosti nádech luxusu a elegance, ale myslete na to, že se prostor naopak opticky zmenší.

Na jižní straně místnosti, kam dopadá nejvíce světla by vám mohly výrazné barvy koberců vyblednout. Volte například šedé, modré, nebo zelené barvy.

Na severní stranu se hodí teplé barvy, hnědá, oranžová, červená a žlutá.

Vzory

Na trhu je nepřeberné množství vzorů koberců, vybrat si mezi nimi je spíše individuální záležitost vkusu. Ale přeci jen máme jednu radu. Vzorovaný koberec odvádí pozornost a mozek nedokáže odpočívat. Nepokládejte ho proto do místností, kde hodláte odpočívat.

rumba-0999arumba 9813a

Umístění

Myslet je potřeba také na to, jak bude koberec zatěžovaný, to hraje významnou roli v jeho životnosti a praktičnosti. Jiný se hodí do kanceláře a jiný do obývacího pokoje.

Do vytížených místností jako jsou například kanceláře, chodby atd. pokládejte koberce s krátkým vlasem se smyčkou. Překvapí vás jejich přívětivá cena a delší životnost.

Do komfortních místností jako jsou obývací pokoje volte koberce s delším vlasem, s každým došlapem oceníte jeho měkkost. Ručně tkané koberce volte jako doplněk do nejméně využívaných míst pokoje.

photo-1560448204-603b3fc33ddc